Transport

Sposoby obniżenia kosztu transportu

Jeżeli bardzo często podróżujesz to zapewne zastanawiasz się nad jedną kwestią, a mianowicie co powinieneś zrobić, żeby obniżyć koszta swojego transportu. Podróżowanie pomiędzy miastami wydaje się dosyć kosztowne, ponieważ czy istnieje jakaś szansa na zaoszczędzenie pieniędzy w takiej sytuacji? Ile będzie się musiało zapłacić za poszczególne opcje związane z podróżowaniem pomiędzy polskimi miastami? Od pewnego czasu do takich możliwości transportu jak pociągi, autokary, samoloty, własny samochód dołączył również carpooling. Czym jest carpooling? O tym dowiesz się w tym wpisie.

Oczywiście obniżenie kosztów transportu nie powinno się wiązać z obniżeniem standardu, a nawet jeżeli takowy nastąpi to żeby nie był on znaczący i żeby nie wpływał na komfort jazdy. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że najwygodniejsze rzadko kiedy znaczy najtańsze. Ponadto wybór jest tutaj zależny od indywidualnych oczekiwań. Jedna osoba będzie wolała wybrać tańszą alternatywę dlatego, że nie zależy jej na komforcie, zaś inna osoba zdecyduje się na droższy wybór z tegoż, że względu, że zależeć jej będzie na komforcie, ponieważ może mieć chociażby zamiar popracować sobie w drodze.

Dlatego też warto przeanalizować i zastanowić się nad tym jakie korzyści ma się z podróżowania danym sposobem. Ten wpis będzie szczególnie poświęcony carpoolingowi, ponieważ jest to okiełznana forma autostopu, dzięki której można zostać podwiezionym, albo podwieźć kogoś w zamian za konkretną sumę pieniędzy.

Czym jest carpooling?

Jest to bardzo ciekawa alternatywa podróż międzymiastowych, dla osób, które nie podróżują z rodziną. Tą opcją powinni zainteresować się kierowcy, którym zależy na obniżeniu kosztów za podróż, jak i pasażerowie, którzy nie chcą korzystać z innej formy transportu z różnych względów, w głównej mierze również finansowych. Kwestia jest bardzo prosta, ponieważ wystarczy zarejestrować się w serwisie internetowym, na którym to można poszukać kogoś kto Was podwiezie, albo można znaleźć osoby, które można podwieźć.

Można tam również wystawiać własne oceny oraz opinie kierowcom, znaleźć informacje na temat auta, którym się będzie jechał oraz zobaczyć czy kierowca chce jechać ze zwierzętami, albo osobami palącymi. Najpopularniejszym serwisem carpoolingowym w Polsce jest BlaBlaCar.pl i to właśnie tam można znaleźć najwięcej ogłoszeń oraz różnego rodzaju filtrów. Dzięki temu serwisowi można nawet sprawdzić czy dany kierowca podczas jazdy słucha muzyki.

Carpooling jest naprawdę ciekawą opcją dla kierowców jak i pasażerów. Największą jego zaletą jest fakt, że można znacząco zredukować koszta, a jeżeli komuś brakuje osób do podróży to w takiej sytuacji zawsze może kogoś zabrać. Jest to bardzo dobry pomysł zwłaszcza dla osób, które korzystają z samochodów służbowych, ponieważ jest to dla nich naprawdę bardzo dobry sposób na to, aby zarobić dodatkowe pieniądze. Oczywiście do czasu, aż szef się nie zorientuje i nie zobaczy takiej oferty, chyba że nie będzie miał nic przeciwko.

Jakie koszty trzeba ponieść w przypadku innych form transportu?

Pomijając fakt, że każdy dobrze sobie zdaje sprawę, iż podróżowanie samochodem jest naprawdę bardzo drogie ze względu na paliwo, a najtańszymi alternatywami są pociągi interRegio oraz autokary takiej ka PolskiBus to warto też doliczyć do różnych form transportu poza standardowymi kosztami, czyli biletami i paliwem koszta dodatkowe:

 • Podróżowanie samochodem
  • Opłata za przejazd autostradą
  • Opłata za parking
  • Cena ewentualnego mandatu
  • Wydatki związane z eksploatacją auta
 • Podróż samolotem
  • Koszty dojazdu do lotniska oraz z lotniska
  • Możliwość opóźnienia lotów i wylądowanie na innym lądowisku niż się planowało
 • Podróż autokarem
  • Koszt dojazdu na dworzec
  • Koszty ewentualnej kradzieży w przypadku
 • Podróż pociągiem
  • Koszt dojazdu na dworzec
  • Możliwość straty czasu w wyniku opóźnienia
  • Koszty ewentualnej kradzieży
 • Carpooling
  • Koszty z dojazdem do kierowcy
  • Koszty z dojazdem do miejsca w wyniku nieprzewidzianej sytuacji np. stłuczki

Jak obniżyć koszta za podróż?

Wybierz taki środek transportu, który będzie pasował do tego co masz zamiar robić podczas podróży.

Przeanalizuj cały koszt podróży, wraz z uwzględnieniem możliwego noclegu. Istnieje możliwość, że taniej wyjdzie podróż samolotem w dwie strony, niż spanie na miejscu.

Dokonaj zakupu biletu odpowiednio wcześniej. Jeżeli nie orientujesz się jeszcze dokładnie kiedy masz wyjechać to zdecyduj się na zakup biletu z miesięcznym wyprzedzeniem. Będzie to o wiele tańsze.

Zdecyduj się na specjalne okazję. Dobrym przykładem jest tutaj chociażby PKP, ponieważ można tam dokonać zakupu różnych rodzajów biletów np. rodzinny, miesięczny, podróżnika, weekendowy. Wszystko jest zależne od tego w jaki sposób i kiedy się podróżuje. Decydując się na zakup biletu w Przewozach Regionalnych 30 dni wcześniej to można zakupić Superbilet.

Pamiętaj o dodatkowych kosztach. Jeżeli się okaże, że lotnisko jest poza miastem to będziesz musiał doliczyć dodatkowe koszty transportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *