FinanseZakupy

Sposoby na tanie podręczniki do szkoły

Bardzo dużo osób często i gęsto zastanawia się nad tym czy są w zasadzie jakieś efektywne sposoby na to, żeby zaoszczędzić na podręcznikach dla swojego dziecka? Każdy rodzic doskonale sobie zdaje sprawę z tego, że ilość pieniędzy, którą musi wydać jest często bardzo duża. Wydatki na podręczniki dla jednego dziecka to kwoty sięgające nawet kilkuset złotych. Zaś poza tym trzeba też pamiętać o tym, że podręczniki to w zasadzie nie jest jedyna rzecz, którą trzeba kupić dziecku, gdy te idzie do szkoły. W wielu przypadkach rodzic również musi opłacić swojej pociesze również plecak, piórnik, kalkulator, przyrządy geometryczny, długopisy, ołówki oraz wiele innych rzeczy. Szkoła to dla wielu rodziców bardzo duży wydatek, zwłaszcza dla tych, którzy posiadają więcej niż jedno dziecko. W dzisiejszych czasach jest to rzadkość, ale bardzo często zdarzają się tego typu przypadki i najzwyczajniej trzeba się z tym wszystkim pogodzić. Mając dzieci trzeba być za nie odpowiedzialnymi, ponieważ są to małe osoby, które jeszcze nie wiedzą nic o świecie. Warto jednak pamiętac o tym, że istnieją sposoby na to, aby zaoszczędzić na wydatkach, które są niezbędne, aby Wasze dziecko poszło do szkoły. Istnieje dużo sposobów, które są stosowane przez rodziców. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o zakupy używanych książek. Rodzice, którzy chcą zakupić książki nowe również mogą zaoszczędzić bardzo dużo pieniędzy.

Oszczędzać można wszędzie…

Oczywiście niektórzy rodzice wychodzą z założenia, że nie ma sensu sobie zawracać tymi sprawami głowy, ponieważ uważają, że jeżeli skupią się w głównej mierze na oszczędzaniu pieniędzy to zdecydowanie lepiej na tym wyjdą. W zasadzie jest to w pewnym sensie jakaś prawda i nie można się tutaj zbytnio z tym sprzeczać, jednak trzeba zwrócić uwagę na to, że tak naprawdę jest to mało oszczędne podejście, a ponadto rodzice, którzy pracują na etacie nie mają tak dużo możliwości dodatkowego zarobku, albo jeżeli ktoś po pracy jest zajęty robieniem czegoś innego np. musi opiekować się swoim dzieckiem. W takiej sytuacji trzeba przede wszystkim położyć nacisk na to, aby wydawać jak najmniej, a zyskiwać jak najwięcej. Rodzice, którzy kładą nacisk na jak najmniejsze wydawanie pieniędzy, nie tracąc przy tym na jakości zyskują na tym sporo. Warto być świadomym finansowo i szukać oszczędności wszędzie gdzie się da. Pamiętajcie, że oszczędzać można w zasadzie gdziekolwiek tylko trzeba chcieć, dlatego otwórzcie swój umysł.

Ile kosztuje dziecko?

Dziecko to bardzo duże koszta i tego jest świadomy każdy, jednak bywają w życiu momenty, w których to rodzic bardzo często rodzic widzi to ile jego dziecko kosztuje pieniędzy. Tego typu sytuacją jest przede wszystkim wyprawka szkolna dla jego pociechy. Wakacje to jeden z najbardziej bolesnych momentów dla życia każdego rodzica. Uświadamiają sobie oni w takim momencie, że rodzic to bardzo duże koszta. Przygotowanie dziecka do pójścia do szkoły to nie tylko koszta związane z zakupem podręczników, zeszytów czy przyborów szkolnych, trzeba również zwrócić uwagę na inne rzeczy. Przede wszystkim małemu dziecku trzeba co roku kupować na jesień nowe ubrania, przecież w takim wieku dziecko bardzo szybko rośnie i z roku na rok jest większe, dodatkowo musi zostać też kupione obuwie, normalne oraz szkolne. Rodzic w takiej sytuacji też musi pokryć wszelkiego rodzaju składki na fundusze klasowe, rady rodzicielskie itd. Te wszystkie wydatki doprowadzają do teog, że rodzice nienawidzą wyprawek szkolnych. Im więcej ma się dzieci, tym więcej pieniędzy trzeba zapłacić. Dla wielu osób zorganizowanie funduszy dla jednego dziecka to duży problem, a co dopiero dla dwójki, albo dla trójki dzieci.

Jak można zaoszczędzić na zakupach dla dziecka?

Jeżeli macie kupować zeszyty oraz akcesoria papiernicze dla swojej pociechy to warto odwiedzić hipermarkety, ponieważ bardzo często można tam nabyć tanie produkty, tuż przed rozpoczęciem się roku szkolnego. W większości sytuacji hipermarkety jakie jak Real, Tesco, Auchan oferują naprawdę bardzo duży wybór, a dodatkowo nie jest on wcalez zbytnio odczuwalny dla kieszeni przeciętnego Kowalskiego. Jeżeli zaś chodzi o książki to rodzic powinien pamiętać, żeby nie kupować ich pod wpływem chwili, ponieważ przed rokiem szkolnym można znaleźć bardzo dużo ofert. W wielu przypadkach na zakupie podręczników można oszczędzić nawet 30%. Starajcie się szukać jak najwięcej różnych alternatyw i nie skupiajcie się tylko i wyłącznie na jednym źródle. Kalkulujcie dokładnie wydatki.

O czym pamiętać robiąc zakupy do szkoły dla dziecka?

Zadbaj o listę zakupów, których potrzebuje Twoje dziecko

Planowanie to podstawowa rzecz. Przyrządzenie listy zakupów bardzo Ci się przyda. Najbardziej na takiej liście skorzystają rodzice, których rodzice idą do pierwszej klasy. W takiej sytuacji trzeba zakupić swojemu dziecku dosłownie wszystko. Nie ma jak uwolnić się od tej kwestii. Robiąc zakupy dla swojego dziecka musisz pamiętać o tym, że w przypadku pierwszej klasy będzie ono potrzebować wszystkiego, czyli nie zapomnij nawet o gumce do ścierania, czy flamastrach. Jeżeli zaś chodzi o książki to często można kupić cały komplet i to w głównej mierze dotyczy książek od 1-3, ponieważ w późniejszych latach trzeba dobierać je osobno. Warto jednak wspomnieć o tym, że dzieci w 1 klasie od roku szkolnego 2014/2015 dostają bezpłatnie podręczniki od Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach programu „Nasz elementarz”. Dzięki temu rodzice pierwszoklasistów są w stanie zaoszczędzić pieniądze i nie muszą wydawać pieniędzy na podręczniki dla swoich dzieci.

Nie zabieraj swoich dzieci na zakupy

Gdy zdecydujesz się robić zakupy dla swoich dzieci nie rób ich z nimi. Dzieci zawsze będą chciały mieć jak najwięcej rzeczy z postaciami z ich ulubionych filmów, bajek itd. Często tego typu zeszyty mogą być kilka razy droższe, niż normalne. Jeżeli jesteś rodzicem, który zna swoje dzieci to zapewne będziesz wiedział co im kupić, z których będą zadowolone, pod warunkiem, że nie zobaczą innych możliwości. Warto również pamiętać o tym, że zakupy z dzieckiem to duży problem, głównie ze względu na to, że zawsze będzie chciało czegoś jeszcze i może to być cokolwiek co nie jest mu wcale potrzebne. Dzieci mają dużą tendencję do naciągania rodziców na zakupy.

Zdecyduj się na zakupy kompletów

Jeżeli pozasiadasz takową możliwość to zdecyduj się na zakupy kompletów. Kupując takie komplety będziesz w stanie zaoszczędzić dużo pieniędzy. Bardzo dużo serwisów oraz księgarni oferuje tego typu promocje.

Zobacz co ciekawego się dzieje na kiermaszu szkolnym

Wiele szkół organizuje kiermasze, na których można zakupić używane podręczniki. W wielu przypadkach podręczniki wyglądają bardzo dobrze, ponieważ dzieci niektórych podręczników prawie w ogóle nie używają. Warto się przejść i zobaczyć co tam ciekawego można znaleźć.

Odwiedź antykwariat

Wielu osobom antykwariat kojarzy się z mało estetycznymi książkami, które w większości widać, że są używane, jednak wcale nie musi tak być. Antykwariat może być również sklepem, który oferuje tańsze książki, poprzez skupywanie oraz sprzedawanie książek, a w tym również podręczników. Wielu właścicieli antykwariatów stawia na wysoką jakość i nie przyjmuje książek, które są specjalnie poniszczone czy porysowane.

– Poszukaj szkolnych promocji

Bardzo często szkoły same z siebie sprzedają podręczniki, albo oferują rabaty rodzicom, którzy chcą zakupić podręczniki w konkretnej księgarni. Popytaj nauczycieli, którzy uczą Twoje dzieci gdzie najlepiej kupić takie podręczniki, bardzo możliwe, że zaoferują Ci jakiś ciekawy rabat. Można też zapytać się w sekretariacie czy nie oferują jakiś ciekawych ofert promocyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *