Finanse

O faktach i mitach na temat oszczędzania

Zastanów się przede wszystkim czym tak naprawdę jest oszczędzanie. Czy kojarzy Ci się ono z czymś męczącym? Jeżeli tak to masz całkowicie błędne podejście do niego i nie powinieneś tak go traktować. Podejdź do tematu w sposób odpowiedni, a zobaczysz, że oszczędzanie nie jest niczym trudnym i istnieje możliwość, że otrzymasz naprawdę sporą satysfakcję z tego powodu. Oszczędzanie nie jest wcale powiązane z radykalnymi zmianami w sposobie życia i nie doprowadza ono do wielkich zmian w sposobie życia, które polegają na tym, że nic nie można już sobie kupić. Jeżeli zależy Ci na tym, ab prawidłowo oszczędzać to uświadom sobie, że nie jest to nic strasznego. Dlatego dziś porozmawiamy o faktach i mitach na temat oszczędzania pieniędzy.

Od czego zacząć?

Zawsze jest tak, że najbardziej problematyczne jest zrobienie pierwszego kroku. Tak jest ze wszystkim, z oszczędzaniem również. Zanim podejmiesz decyzję o zaplanowaniu tego jak dużo w ciągu miesiąca będziesz odkładał pieniędzy to przede wszystkim zweryfikuj swoje przekonania dotyczące finansów – tak właśnie prezentuje się pierwszy stopień w drodze do uzyskania kontroli nad budżetem domowym. W tymże artykule będziecie w stanie przeczytać o największych mitach, które są związane z oszczędzaniem.

Mit o zarabianiu

Zarabiam za mało, więc nie mogę oszczędzać – Jeśli zazwyczaj borykasz się z takim problemem, że Twój budżet nie chce się pod końca miesiąca domknąć, to wreszcie przyszedł odpowiedni moment, abyś zaczął zastanawiać się gdzie wydajesz pieniądze. Jeśli przez ten czas nie starałeś się nawet spisywać tych rzeczy to teraz masz na powód i po prostu to rób. Wystarczy miesiąc, abyś zobaczył ile wydałeś pieniędzy, dzięki czemu będziesz w stanie zobaczyć co jesteś w stanie zredukować, a co jednak musi zostać.

Oszczędzanie jest trendy, więc każdy musi oszczędzać – Jakby nie patrzeć ostatnim czasem oszczędzanie naprawdę zyskało na popularności, lecz uwzględnij to, że każda moda cechuje się tym, iż bardzo szybko przemija. Jeżeli zaś chodzi o kwestie związane z oszczędzaniem to jest to taka dziedzina, która jest naprawdę warta tego, aby się cały czas w niej poprawiać. Dodatkowo każdy człowiek powinien wyrobić sobie odpowiedniego rodzaju nawyki, dzięki którym będzie w stanie rozwijać je przez naprawdę długie lata.

Mit – zacisnij pasa!

Zaciskanie pasa i zero wydatków – Jakby nie patrzeć jest to chyba najgorsza rzecz, którą człowiek jest w stanie zrobić. Jeśli podejmiesz taką decyzję to sam sobie wmówisz, że oszczędzanie to coś okropnego, męczącego i ciężkiego. W taki sposób sam siebie karzesz za to, że po prostu masz ochotę zaoszczędzić pieniądze. W wyniku czego oszczędzanie będzie jednoznacznie Ci się kojarzyło z karą, a nie z tym, że w sposób naturalny i obojętny sobie działasz. Zacznij oszczędnie żyć. Wychodzisz z pomieszczenia? Wyłącz za sobą światło. Myjesz zęby? Nie lej wody, a użyj jej wtedy, gdy jest potrzeba. Idziesz do sklepu? Kupuj z głową, według listy, a nie to na co masz teraz ochotę. Jeżeli będziesz traktował siebie zbyt surowo to doprowadzisz do takiej sytuacji, ze nie będziesz w stanie nic osiągnąć, ponieważ będziesz się bał, że wydasz za dużo pieniędzy. Są w życiu jednak takie sytuacje, że trzeba wydać nieco pieniędzy, aby później móc wyciągnąć odpowiednio większy zysk.

Jakie są zaś fakty na temat oszczędzania?

Zaplanuj swoje działanie – Chaotyczne podejście do oszczędzania jest naprawdę bezsensowne i bardzo zgubne. Z jednej strony próbujesz coś zaoszczędzić, ale w zasadzie to nie wiesz po co i czemu i nie masz żadnego w tym celu. Przede wszystkim zrób sobie jakiś plan, czyli ile chcesz oszczędzać, po co i w jaki sposób chcesz to robić. Oszczędzanie naprawdę nie jest kłopotliwe, jeżeli sobie wszystko dobrze zaplanujesz. Wystarczy poświęcić chwilkę, aby to wszystko sobie zorganizować, a zobaczysz, że będziesz miał z tego naprawdę spore zyski. Jeśli zależy Ci na sukcesywnym oszczędzaniu to zaplanuj sobie jakąś konkretną wartość pieniędzy, którą chcesz odłożyć. Na samym początku nie musisz oszczędzać wiele pieniędzy, możesz zdecydować się np. na odłożenie 10% swojej pensji. Zobaczysz jednak, że gdy wejdzie Ci to w nawyk to może się okazać, że nawet ci się to zacznie podobać.

Nie zapomnij o celu – Przeanalizuj ile tak naprawdę potrzebujesz pieniędzy, aby być w stanie zrealizować to co sobie zaplanowałeś. Musisz konkretnie określić sobie cel i to ile będziesz potrzebował na to pieniędzy. Dzięki temu będziesz w stanie określić plan działania, ponieważ cel jest podstawą. Bez celu człowiek nie jest w stanie nic zrobić. Przykładowo jeżeli zaplanujesz sobie wyjazd do Chin to dzięki planom i wizualizacjom będziesz nabierał o wiele więcej energii do działania. Wizualizuj sobie swoje postanowienia i krok po kroku zmierzaj do tego, aby osiągnąć swoje marzenia.

Na sam koniec o faktach i mitach na temat oszczędzania

Pamiętać o wytrwałości – Codziennie trzymaj się tego co sobie zaplanowałeś i nie schodź ze swojej drogi. Oczywiście początki mogą być naprawdę bardzo ciężkie i może się okazać, że będziesz chciał wydawać te pieniądze, które odłożyłeś, jednak dzięki temu, że wypracujesz sobie odpowiedniego rodzaju nawyki będziesz w stanie nad tym panować i będziesz bardzo się cieszył z tego, gdy zobaczysz na swoim koncie kolejną sumę pieniędzy. Dodatkowo oszczędzanie jest naprawdę dobre z tego powodu, że dzięki niemu można bardzo szybko zapomnieć o wielu problemach dnia codziennego, ponieważ przestaniesz się martwić o to co się stanie jutro, pojutrze, gdyż będziesz posiadał odpowiednią sumę pieniędzy, która pozwoli Ci zrealizować swoje plany. Jeśli jesteś osobą, która cierpi na problem niezbyt wielkiej samodyscypliny to zastanów się czy zdecydowanie na stałe zlecenia w banku nie będzie czymś odpowiednim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *