FinanseTransport

Jak zadbać o prawidłową ekojazdę? Kiedy ją zacząć?

Już raptem od jakiegoś czasu każdy kierowca, który chce zdobyć prawo jazdy kategorii B musi być w stanie pokazać, że jego wiedza nie ogranicza się tylko do samej teorii, ale że zna również praktykę ekologicznej jazdy. Bardzo dużo osób zapewne myśli, że to nic takiego, jednak warto się zastanowić kto tak naprawdę w życiu codziennym decyduje się na to, aby jeździć w zgodzie z zasadami jazdy ekonomicznej? Jeżeli posiadacie prawo jazdy to popatrzcie na siebie, a jeżeli nie to zobaczcie jak jeżdżą Wasi znajomi.

Jeśli zdecydujesz się poprosić zwykłego kierowcę z ulicy, aby był w stanie wymienić kilka najbardziej istotnych czynników, które są w stanie pomóc mu w zaoszczędzaniu paliwa to zapewne zdecyduje się powiedzieć, żeby nie przekraczać 2 tysięcy obrotów na minutę, a przy tym łagodnie obchodzić się z gazem czy też to, żeby nie hamować zbyt gwałtownie. Jakby jednak nie patrzeć można odnieść po pewnym czasie wrażenie, że czegoś tutaj jednak brak. Oczywiście nie chodzi tutaj też o to, aby utrzymywać przez cały czas odpowiednie ciśnienie w oponach, a o coś innego.

Chodzi tutaj o jedną kwestię, a mianowicie o to, że tak naprawdę jazda ekologiczna zaczyna się przed tym, zanim zdecydujecie się włożyć klucz do stacyjki w swoim aucie.

Samochód do EKOjazdy

Przede wszystkim chodzi tutaj o to, aby wybrać taki samochód, który nada się do jazdy ekologicznej. Dobrze jest przeanalizować nieco sytuację, dzięki czemu będzie można zobaczyć czy dany egzemplarz, który chcecie zakupić w dalszej perspektywie czasu będzie rozwiązaniem ekonomicznym, czy też jednak nie za bardzo. Jeżeli weźmie się pod uwagę ogólnie koszty związane z eksploatacją to kwestia jest tutaj naprawdę bardzo prosta. OD jakiegoś czasu coraz mniej osób decyduje się na kupno diesla, ponieważ koszty związane z serwisowaniem nowych silników tak naprawdę nie należą do zbyt tanich. Coraz częściej za to można zobaczyć, że ludzie decydują się na montowanie instalacji LPG w swoich samochodach. Nim jednak to zrobicie i wybierzecie paliwo, które będzie przez Was wlewane do baku w swoim samochodzie to dobrze by było jakbyś przeanalizowali jakim sposobem auto będzie podlegało eksploatacji. Przykładowo niewielki samochód z silnikiem benzynowym będzie świetni spisywał się w sytuacjach, gdy mieszka się w mieście i ma się do pokonania niezbyt duże odległości. Teraz zadajcie sobie takie pytanie, czy jeżeli będziecie odwozili dzieci do szkoły to musicie posiadać silnik o mocy 150 koni mechanicznych? No raczej nie.

Najkrótsza trasa nie musi być najtańszą

Kolejną kwestią, która jest niezwykle istotna to wybranie odpowiedniej trasy. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o drogi, którymi chcecie jeździć, ale też o to w jakich godzinach będziecie to robić. Dobrym pomysłem jest omijanie godzin szczytu i zwrócenie szczególnej uwagi na to, że w miastach ich ramy prezentują się w nieco odmienny sposób. Czasem zdecydowanie lepiej jest wypić poranną kawę w biurze, ponieważ zdecydowaliśmy się na wyjechanie z domu przed godzinami szczytu, niżeli stresować się tym, że będziecie stali w korku, analizując przy tym jak prezentuje się zużycie paliwa. Tak samo wygląda sytuacja w przypadku objazdów, płatnych odcinków autostrad czy jakichś remontów. Na szczęście w dzisiejszych czasach istnieje coś takiego jak nawigacja GPS, która jest w stanie pomóc wielu osobom poradzić sobie z takimi problemami. Trzeba wiedzieć, że nie zawsze trasa, która jest najkrótsza jest najszybsza i najbardziej ekonomiczna. Podczas planowania takich rzeczy trzeba wziąć to pod uwagę. Oczywiście nie wszędzie można takie metody stosować, jednak jeżeli macie możliwość to zdecydujcie się na to, aby ich użyć, ponieważ czasem lepiej jest zrobić jeden krok w tył, aby potem zrobić dwa kroki naprzód.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *