FinanseInne

Ile zaoszczędzisz rzucając papierosy?

Jeżeli jesteś dorosłym człowiekiem, który pali papierosy to prawda jest taka, że nie musisz się nikomu przed tym tłumaczyć. Jest to Twoje życie i Twój wybór i masz prawo robić co zechcesz. Przed nikim się nie musisz w żadnym bądź razie tłumaczyć. Oczywiście kwestie zdrowotne są każdemu dobrze znane i każdy dorosły człowiek, który pali papierosy zdaje sobie sprawę z możliwych problemów, które ze sobą niosą, jednak nie oznacza to wcale, że nie można się przyjrzeć papierosom pod innym kątem szkodliwości, a dokładniej to jak szkodliwie wpływają na stan Waszego portfela.

Mimo wielu kampanii przeciwko paleniu, które mają za zadanie podkreślić aspekt zdrowotny to w zasadzie mało kto rezygnuje z palenia. Nawet podnoszenie podatku akcyzowego oraz wielu innych nie poprawia tego stanu rzeczy. Tak naprawdę bardzo wiele osób zawsze znajdzie sposób, żeby palić papierosy. Warto zobaczyć tak naprawdę ile się wydaje na papierosy. Przyjmując, że paczka w dzisiejszych czasach kosztuje około 15 złotych to można jasno powiedzieć, że na palenie papierosów, kupując przy tym paczkę dziennie, trzeba będzie wydać ponad 5000 złotych w ciągu roku. Jest to suma naprawdę kolosalna, która może w bardzo znaczący wpływ wpłynąć na stan Waszych finansów.

Nawet jeżeli nie macie zamiaru rzucać palenia, to zdecydowanie lepiej dla Waszego portfela, żebyście znaleźli sobie jakąś alternatywę. Dobrym pomysłem może się okazać zakup e-papierosa, ponieważ to również da Wam pokaźne sumy zaoszczędzonych pieniędzy.

Obojętnie czy jesteś osobą palącą czy też nie to i tak warto, abyś przeczytał ten wpis, ponieważ będziesz w stanie posiąść argumenty, których wcześniej nie znałeś. Osoba, która pali papierosy dzięki temu artykułowi zrozumie ile pieniędzy już do tego czasu wydała na swój nałóg, zaś Ci niepalący będą mogli pokazać ten wpis swoim znajomym, którzy palą, aby ich nieco uzmysłowić. Argument finansowy może się okazać w tej sytuacji najbardziej wpływowym ze wszystkich.

Jak wyglądają koszty palenia papierosów?

Jeżeli chodzi o koszty związane z paleniem papierosów to nie powinieneś ich traktować tutaj jako coś pewnego, lepiej pomyśl sobie o tym jako o czymś bardziej ogólnym, które może dać Ci zarys tego jak wygląda palenie papierosów. Większość rzeczy, które tutaj znajdziesz będzie wynikało z analizy osób z bliskiego otoczenia i tego jak to wygląda w ich przypadku. Nie ma tutaj dokładnych statystyk, dotyczących całego społeczeństwa, dlatego wnioski są wyciągane na podstawie dosyć ograniczonej grupy badawczej. Wynika to z tego, że tenże artykuł ma w głównej mierze skupić się na tym, aby pokazać kluczowe koszty związane z pewnego rodzaju założeniami, które zostały dokonane w oparciu o te informacje. Jeżeli chciałbyś coś dodać, co nie zostało uwzględnione w tym artykule to skomentuj, napisz coś od siebie.

Jedna paczka papierosów dziennie

Przechodząc do konkretów. Każda z osób, która została przepytana zapewniła, że pali średnio po jednej paczce papierosów dziennie. Nieważne dokładne są marki tych papierosów, ponieważ nie ma sensu robić tutaj lokowania produktu. Większość papierosów w dzisiejszych czasach są w zasadzie w bardzo podobnych cenach. Nawet te używane za papierosy z najniższej półki i tak różnią się ceną raptem 2 złotych, bądź złotówki. Dlatego nie ma zbytnio co się na tym skupiać. Zdecydowanie lepiej uprościć tę kwestię i przyjąć pewną ogólną cenę. W tym przypadku można przyjąć, że średnio w dzisiejszych czasach paczka papierosów kosztuje 15 złotych, jeżeli podliczymy to, to zobaczymy jaki nam wynik wyjdzie w perspektywie rocznej:

  • Jedna paczka papierosów to dzienny koszt rzędu 15 zł, w ciągu roku, czyli przez 365 dni, wyniesie to 5 475 złotych.
  • W przeliczeniu na wydatek miesięczny wyniesie to 450 złotych

Ponadto warto również do wszelkiego rodzaju kosztów palenia doliczyć również koszty innych akcesoriów, czyli chociażby zapalniczki, zapałki, gumy do żucia, czy inne odświeżacze do ust. W tym przypadku już jest to zdecydowanie bardziej zróżnicowane, jednak według wyliczonej średniej można przyjąć, że taki wydatek wynosi średnio około 50 złotych na miesiąc. Przyjmując, że taki właśnie wyjdzie koszt tego wszystkiego, to można doliczyć do ostatecznej miesięcznej sumy wydatków na papierosy również tę kwotę, dzięki czemu otrzyma się 500 złotych, a to da nam przez rok 6000 złotych.

Alternatywa dla papierosów

Nawet jeżeli osoba, która pali papierosy rozumie to, że pogarsza swój stan finansowy to prawda jest taka, że bardzo trudno będzie jej rzucić palenie z dnia na dzień. Można starać się ograniczyć palenie, zmniejszając ilość wypalonych papierosów w ciągu dnia. Rezygnując przykładowo z jednego na tydzień. Chociaż też jest inna alternatywa, która wydaje się o wiele lepsza. Jest to substytut normalnego papierosa, a dokładniej papieros elektroniczny. E-papieros jest produktem, za który będzie trzeba zapłacić około 100 złotych. Za taką cenę można go kupić w serwisie Allegro. Do tego dochodzi jeszcze specjalny fluid, który może mieć bardzo dużą ilość różnych smaków i zapachów.

Większość badanych stwierdziła, że zużywa od 25 do 34 mililitrów płynu w ciągu miesiąca. Niektórzy miewali również miesiące, w których zużywali taki płyn sporadycznie i nawet zmniejszało się to do ilości poniżej 20 mililitrów.

Zakładając jednak, że pali się dużo, czyli zużywa się średnio 30 mililitrów płynu w ciągu jednego miesiąca. To roczne koszta, wraz z nabycie e-papierosa wynosiłyby 630 złotych. Nawet jeżeli by do tego doliczyć ewentualny koszt przesyłek przez internet, czyli w najgorszym wypadku 150 złotych to i tak ostateczna kwota oscylowałaby na poziomie 780 złotych. Do tego też trzeba doliczyć kolejny koszt, czyli grzałki, które kosztują około 10 złotych za sztukę. Każdą z grzałek trzeba wymieniać raz na miesiąc, albo półtora miesiąca, a więc można dojść do wniosku, że ostateczna kwota za Wasz e-papieros wyniosłaby 890 złotych. Jest to wielka różnica, kiedy tylko się porówna tę kwotę z ceną, która trzeba byłoby zapłacić za normalne papierosy, czyli z 5524,5 złotych. Dzięki temu zaoszczędzi się sumę rzędu 4634,5 złotych w ciągu roku. W zasadzie nie ma co się zbytnio zastanawiać nad tym czy e-papieros jest tańszą alternatywą bo nawet jeżeli kupowałoby się nowego e-papierosa raz w miesiącu do tego grzałkę i płyn to i tak wyszłoby to taniej niż 30 paczek w jednym miesiącu.

Tańsze papierosy analogowe

Oczywiście nie każdy może lubić palić papierosy elektroniczne i macie do tego prawo, że po prostu nie czujecie tego. Jeżeli zaś wolicie korzystać z papierosów analogowych, czyli tych zwykłych wykonanych z tytoniu i gilzy papierosowej z filtrem, albo bez to możecie to zrobić o wiele taniej. Zapewne większość z Was kojarzy nabijanie papierosów, jednak większość osób wiąże z tym mało przyjemne wspomnienia, albo skojarzenia. W większości sytuacji można się zacząć zastanawiać nad tym czy jest to opłacalne czy też nie. Z ostatnich informacji wynika, że przestaje się to robić opłacalne, ponieważ cena samego tytoniu ciągle wzrasta. Mimo wszystko jest również inna ciekawa alternatywa, która pozwoli zaoszczędzić co najmniej 50 procent kosztów związanych z używaniem papierosów. Jeżeli chcecie zaoszczędzić nieco pieniędzy powinniście zastanowić się nad skorzystaniem z maszyny do dzierżawy do papierosów. Jest to maszyna, którą dana osoba, która chce nabić sobie odpowiednią ilość papierosów dzierżawi, a co za tym idzie nie musi płacić całej kwoty za paczkę. Warto tutaj wspomnieć o tym, że w tej maszynie tytoń również nie jest objęty akcyzą, ponieważ jest to mokry tytoń. Maszyna musi go najpierw sama wysuszyć, a później nabija w gilzy papierosowe. Jest to bardzo prosty sposób, dzięki któremu można zakupić całą paczkę papierosów, w sposób całkowicie legalny, za około 6 złotych. W większości dużych miast stoi bardzo dużo tego typu maszyn. Warto jednak wspomnieć o jednej kwestii, a mianowicie o tym, że tego typu maszyny już niedługo zostaną obciążone podatkiem, a wynika to z tegoż, że faktu, że według ustawy z tego roku zostanie na nie nałożona akcyza. Jeżeli dojdzie do tego to bardzo możliwe, że w najbliższym czasie tego typu sytuacja będzie mogła doprowadzić do tego, że tego typu maszyny zostaną wycofane z rynku. Podobnie kwestia wygląda z e-papierosami, którymi sejm od dawna próbuje się zająć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *