FinanseInne

Ile będzie kosztował ślub?

Aby zorganizować wesele na 100 osób trzeba mieć od 20 do 50 tysięcy złotych i jest to wersja naprawdę optymistyczna. W jaki więc sposób doprowadzić do tego, aby przygotować się na poniesienie wszelkich kosztów, aby później nie pluć sobie w brodę?

Ten artykuł będzie się nieco różnił od reszty, ponieważ ma on na celu uzmysłowienie wielu ludziom faktu, iż jest spora możliwość, że ślub będzie miał kiedyś miejsce, więc naprawdę każdy powinien się do niego przygotowywać. Nagle nie weźmiecie z kieszeni od tak kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ślub wraz z towarzyszącymi mu zwyczajami to w większości przypadków jeden z pierwszych, większych wydatków w życiu młodych ludzi.

W każdej sytuacji, kiedy w grę wchodzą spore pieniądze to zawsze jest tak, że można z jednej strony dużo stracić, albo naprawdę sporo zyskać. Jeżeli jesteście osobami, które biorą ślub w młodym wieku to jest to również pierwsza sytuacja w Waszym życiu, która potwierdzi to w jaki sposób podchodzicie do zarządzania finansami, znaczy nie tylko Wy, ale również Wasza przyszła współmałżonka, albo współmałżonek. Nierzadko zdarzają się takie sytuacje, że para młoda chce mieć huczne wesele, więc zaczynają oni swoje życie małżeńskie z wielkimi długami.

Czy istnieje w ogóle taka możliwość, aby w Polsce dojść do takiej sytuacji, iż koszty ślubu oraz wesela zostałyby utrzymane na odpowiednim poziomie? W jaki sposób to wszystko rozplanować. O tym wszystkim będziecie mogli przeczytać w tym artykule.

Fatalne rezultaty

Niejednokrotnie zapewne słyszeliście o tym, że ktoś pragnie „skromnego wesela”. W takiej sytuacji można się zacząć zastanawiać czy taka osoba jest naprawdę tak silna, że da radę doprowadzić do tego, że jej wesele będzie naprawdę bardzo skromne, a może jednak nie za bardzo wie o czym mówi, więc prędzej czy później i tak ulegnie presji innych osób. Bardzo często jest tak, że presja rodziny od strony panny młodej oraz pana młodego to główny powód, który doprowadza do tego, że wesele najczęściej jest związane z wieloma wydatkami.

O wiele lepiej jest, kiedy młoda para zdaje sobie sprawę z tego, że będzie to dla nich dzień, który będzie ich kosztował mnóstwo pieniędzy, jednak jest on szczególny i jedyny w ich życiu, więc taki on powinien być.

Oczywiście nie oznacza to, że ślub huczny jest lepszy niżeli ślub kameralny. To wszystko zależy od osób, które biorą takowy ślub. Jeżeli ktoś chce to niech wyda na to tak dużo pieniędzy ile potrzeba, tylko wpierw trzeba pamiętać o tym, żeby mieć na to wszystko pieniądze, a nie bezmyślnie się zadłużać, a podczas robienia wydatków lepiej szukać tańszych rozwiązań i nie chodzi o to, żeby szukać tańszych, gorszych wersji, ale tańszych wersji tego samego. Jeśli przykładowo chcecie mieć wesele w konkretnym miejscu to postarajcie się znaleźć jakiś rabat, czy też poszukajcie dnia promocyjnego, więc nie musicie od razu rezygnować ze swoich marzeń.

Podejście do tematu

Przede wszystkim trzeba poddać krytyce to, iż młode pary bardzo często nie są odpowiedzialne za to co robią i nie myślą o ewentualnych konsekwencjach swoich decyzji, które bardzo często są wręcz katastrofalne i kończą się w różnoraki sposób, ale wszystko bierze się z różnych podejść do tematu:

– Koszty uroczystości pokrywane przez młodych:

 • Nie mam pieniędzy, ale i tak chce wielkie wesele – Zero jakiejkolwiek refleksji, a tylko i wyłącznie wyczekiwanie na to, że skądś się pieniądze jednak wezmą. Naprawdę jest to wręcz okropna sytuacja, ponieważ ukazuje ona całkowity brak odpowiedzialności, gdyż takie osoby nie starają się martwić o tego typu problemy i wszystko odwlekają na później.
 • Tanie wesele – Takie coś w zasadzie rzadko kiedy istnieje. Jeżeli chciałabyś, albo chciałbyś dowiedzieć się w jaki sposób to będzie wyglądać to zapytaj się swojej rodziny o tym co myślą o weselu, które będzie pozbawione alkoholu, albo o dwugodzinnym obiedzie. Naprawdę raczej nikt nie będzie zadowolony z takiego przebiegu sytuacji.
 • Bogaty małżonek/małżonka – Jeśli liczysz na coś takiego to można tylko pogratulować. Jeśli Twój kapitał wniesiony do małżeństwa ma wynieść równe 0 to istnieje spore prawdopodobieństwo, że dojdzie do tego wymuszona intercyza przez partnerkę, czy też partnera. Takie rzeczy w takich sytuacjach zdarzają się bardzo często.
 • Zadłużenie się pod weselę – Bardzo często tego typu podejście jest związane z poprzednim punktem, ponieważ ktoś bierze kredyt, gdyż jest zdania, iż pieniądze i tak się przecież zwrócą, więc jaka to różnica, przecież kredyt zaraz się spłaci. A co jeżeli tak się nie stanie? Co wtedy? Naprawdę zależy Wam na tym, aby zaczynać swoje nowe życie od zadłużania się? Jeżeli przez ten cały czas nie byliście w stanie oszczędzić odpowiedniej ilości pieniędzy to myślicie, że teraz będzie lepiej? Nie masz żadnej pewności, a może się okazać, że będzie jeszcze gorzej.

– Koszty uroczystości pokrywane przez innych uczestników:

 • Rodzice zajmą się finansowaniem – Czyżby na pewno można było zawsze liczyć na rodziców? Czy rodzice są świadomi tego jak dużo pieniędzy chcecie wydać? Czy są w stanie sfinansować całą kwotę, a może tylko i wyłącznie jej część? Jesteś w stu procentach pewny tego, iż rodzice bez większego zawahania to zrobią? Może zależy Ci na tym, aby tak naprawdę nie było to Twoje wesele, a wesele Twoich rodziców? Bądź chcesz być im dłużny przez całe życie to, że zapłacą oni za wszystko? Bardzo często zdarza się tak, że rodzice chcieliby dołożyć do wesela swoich dzieci, jednak trzeba pamiętać, że Wy też musicie brać odpowiedzialność za finansowanie tego przedsięwzięcia, przecież to jest Wasze wesele. Wsparcie zawsze może się przydać, jednak nie oczekujcie tego, aby rodzice wszystko opłacali.
 • Goście będą płacili za wesele i ślub – Z tego typu podejściem można spotkać się naprawdę bardzo często, jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że nie jest to nic dobrego, gdyż zaczynanie swojego nowego życia od roszczeniowej postawy, która objawia się tym, iż ma się nadzieję, że cały ślub zostanie sfinansowany przez gości to coś strasznego. W zasadzie po co zapraszać gości na wesele, jeśli i tak są oni tam tylko po to, aby zwrócili Wam pieniądze. To tak naprawdę po co się zaprasza tyle osób. Czy zależy Wam na tym, aby ich zobaczyć czy na tym, aby wydoić ich z pieniędzy? Oczywiście naprawdę fajnie jest jeżeli część kosztów się zwróci po weselu, dzięki upominkom w formie pieniężnej, jednak oczekiwanie tego, że tak to będzie wyglądało jest czymś okropnym. A co jeżeli się nie uda? To będziecie dzwonić do gości i na nich wrzeszczeć, że za mało pieniędzy dali?

Statystyczne koszta wesela

Ile trzeba mieć pieniędzy na sfinansowanie ślubu? Jeżeli przykładowo robicie wesele na 100 osób to ile będziecie musieli mieć pieniędzy? W zasadzie jest to zależne od tego na ile będziecie w stanie się powstrzymać i jak wyglądają Wasze metody negocjacyjne ora zarządzanie kosztami. W gruncie rzeczy można to wszystko uprościć i powiedzieć, że ślub przeznaczony na 100 osób to koszt rzędu od 20 tysięcy do 50 tysięcy złotych i to cały czas będąc w wariancie oszczędnym. Średnio liczy się koszt jednej osoby na weselu to 200 złotych w przypadku najtańszego scenariusza do 500 złotych i wcale nie oczekujcie, że będzie to nie wiadomo jak huczne wesele mieli. W zasadzie górny limit nie istnieje, ponieważ suknia ślubna jest w stanie kosztować nawet 20 tysięcy złotych, w momencie kiedy panna młoda się bardzo uprze.

Jeżeli zależy Wam na zmniejszeniu kosztów, przy jednoczesnym pełnowymiarowym weselu to zmniejszenie ilości zaproszonych osób nie zawsze będzie sensownym wyjście. W zasadzie koszt jedzenia będzie mniejszy, jednak koszt obsługi tego wszystkiego taki być nie musi. Jeśli zatrudnicie DJ’a czy zespół to nie będzie to miało żadnej różnicy czy będzie grało 100, czy 50 osób. Ostre cięcie kosztów będzie wymagało od Was naprawdę ostrego podejścia, chyba że macie jakieś znajomości, albo jesteście zaplątani w układy, a w Polsce to akurat częsta sprawa.

Jak zmniejszyć koszty za wesele i ślub?

Przede wszystkim trzeba skupić się na kilku kwestiach, ponieważ są rzeczy, które będą generowały największe koszta, więc dlatego lepiej je redukować, niżeli ciąć wszystko jak leci. Najwięcej kosztów generuje:

 • Sala oraz jedzenia dla gości
 • Alkohol
 • Ubranie państwa młodych
 • Usługi typu kamerzysta, fotograf, zespół

W zasadzie wszystkie tego typu koszta mogą zostać ograniczone w odpowiedni sposób i każdy taki koszt może zostać poddany odpowiednim negocjacjom, zwłaszcza jeżeli chodzi o negocjacje z samym sobą. Na portalu Zaślubowani znajdziecie wiele podpowiedzi, które pozwolą Wam ograniczyć koszta tego szczególnego dnia.

Obszary mające potencjał na zmniejszenie kosztów

– Czas i miejsce

 • Odpowiedni moment – W okresie wakacyjnym jest tzw. sezon ślubny. Największe zniżki dotyczą tych par, które biorą ślub w tygodniu. Warto szukać odpowiedniej daty, w której koszty za ślub będą najniższe. Może się okazać, że np. ślub będzie tańszy np. poza sezonem, więc czemu by nie skorzystać?
 • Odpowiednia lokalizacja – Kościół oraz sala weselna powinny zostać wybrane w sposób świadomy. W tym przypadku też nie ma co się trudzić, aby szukać jakichś nie wiadomo jak oddalonych lokalizacji, w których będzie taniej o kilka złotych, gdyż więcej wydacie na paliwo. Koszty dotyczące dodatkowego transportu powinny zostać przeznaczone na lepszą lokalizację. Zależnie od pory roku warto skupić się na tarasie, czy ogrodzie. W takiej sytuacji znaczenie przestrzeni będzie o wiele istotniejsze dla gości.
 • Menu oraz sala – Przede wszystkim musicie uwzględnić to, aby w umowie znalazł się podział dla dzieci do lat 3/4 oraz do lat 12. Najczęściej za dzieci będzie się płaciło 50%, zaś malutkie dzieci będą jadły całkowicie za darmo. Ponadto pamiętajcie o obsłudze, czyli jeżeli weźmiecie to wszystko w pakiecie to zapłacić będziecie mogli o 50% taniej. Skupcie się na menu i zobaczcie czy cena, którą otrzymaliście obejmuje wszystkie koszta. Spytajcie o wszelkie kwestie, które mogą sprawić jakieś niegodności: Jak nalicza się korkowy, czy jest od wszystkich, czy tylko od osób dorosłych? – Czy zimne napoje to dodatkowe koszta i jaki jest ich limit? – Jak wygląda serwisowanie? Czy ma się tutaj do czynienia z kosztem za kelnera, czy za talerzyk? – Czy tort jest doliczany jako coś dodatkowego, czy też osobno?

– Strój Państwa Młodych

W zasadzie suknia ślubna, garnitur to już są kwestie, które u każdego będą prezentować się inaczej. Suknia ślubna z wypożyczalni będzie kosztowała od 800 do 1500 złotych. Jeżeli zaś chodzi o sukienkę, która będzie musiała zostać uszyta na miarę to cena jej będzie wynosiła od 1500 złotych i nie będzie istniała górna granica. Podczas kupowania sukni pod wymiar dobrze by było negocjować cenę. W większości przypadków macie możliwość zyskania ciekawego rabatu, jeżeli w cenę sukni zostania wliczona halka, welon czy innego rodzaju dodatki, które z reguły generują jednorazowy koszt rzędu 100 złotych, albo i większy. W sytuacji garnituru jest ciężko na czymkolwiek zaoszczędzić. Dużo Panów z reguły jest w o wiele lepszej sytuacji i w takiej sytuacji ślubny zakup może być wykorzystany w sposób wręcz wielokrotny, a to z tego względu, że dobry, szyty na miarę garnitur będzie sprawował się idealnie w pracy, na biznesowych spotkaniach, służbowych wyjazdach, a również w przypadku istotnych uroczystości prywatnych. Tak samo wygląda kwestia związana z męskim, eleganckim obuwiem.

– Obrączki

W momencie, gdy decydujecie się na kupno obrączek to dobrze by było, abyście kupowali tam gdzie to będzie najbardziej opłacalne, czyli podczas targów ślubnych, w takiej sytuacji będzie się to Wam najbardziej opłacało, a uzyskana przez Was zniżka będzie wynosiła nawet 15%. Zawsze też możecie zobaczyć czy sami nie macie karty stałego klienta. Dzięki temu będziecie w stanie zakupić biżuterię o 5, czy 10% taniej niżeli ona kosztuje.

– Transport oraz pamiątki

·  Samochód – Podczas wypożyczania samochodu, chociażby zabytkowego to musicie zawsze zdawać sobie sprawę, iż przyjedzie on z kierowcą, więc będzie to spore ograniczenie miejsca dla państwa młodych oraz świadków. Warto zainteresować się odpowiednimi promocjami, które są często krótkoterminowe i mogą dotyczyć chociażby raptem kilku dób.

·  Fotograf – Porozmawiajcie z nim o tym, czy zgodziłby się na zniżkę pod warunkiem, że wyrazilibyście zgodę na to, aby opublikował Wasze zdjęcia w swoim portfolio. Dodatkowo powinno się też zwrócić uwagę na ślubny album. Czy jest on wliczony w cenę? Czy będzie tylko dla Was? A może dla najbliższych również? Kwestią problematyczną może się okazać sytuacja, w której będzie trzeba samemu album zaprojektować, al ez drugiej strony będzie się miało do czynienia z mniejszymi kosztami, więc coś za coś.

·  Zespół, albo DJ – W momencie, gdy skupia się na kosztach to decyzja o wynajęciu DJ’a może być znacznie tańsza, niż zorganizowanie całego zespołu, ponieważ będzie on kosztował 3 tysiące złotych, zaś dodatkowo trzeba też doliczyć większą ilość osób, która również będzie coś jadła. DJ może być prawie 2 razy tańszy niżeli cały zespół muzyków. Podczas wybierania DJ’a dobrze jest zdecydować się na takiego, który będzie w stanie połączyć granie muzyki z obsługą całej imprezy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *