Transport

Czy opony całoroczne to nie nadmierna oszczędność?

Bardzo dużo kierowców, którzy nie mają zbyt dużo pieniędzy jest czasem zmuszona do tego, aby zacząć poszukiwać oszczędności, dlatego w takich przypadkach często rozmyślają o tym, aby zdecydować się na opony całoroczne, czyli opony uniwersalne. Trzeba jednak sobie uzmysłowić to, że nie są one idealne, ponieważ w okresie zimowym będą zachowywały się o wiele gorzej, niżeli typowe opony zimowe, zaś w okresie letnim znacznie gorzej niżeli opony typowo letnie. Badanie, które zostały przeprowadzone przez niezależne agencje badawcze, jednoznacznie to potwierdzają, dlatego w takiej sytuacji ma się nie lada orzech do zgryzienia.

Polska jest państwem, które umiejscowione jest w zasadzie w strefie umiarkowanej pod względem klimatu. W zasadzie można by nawet stwierdzić, że w Polsce są tylko dwie pory roku, czyli zima oraz lato, ponieważ wiosna wraz z jesienią trwają przez niezwykle krótki czas. W polskim prawie nie istnieją jeszcze żadne przepisy, które zmuszałyby kierowców do tego, aby wymieniali opony zimowy oraz letnie i na odwrót, to jednak trzeba mieć świadomość, że polscy właściciele samochodów i tak do wulkanizatora jeżdżą przynajmniej dwa razy do roku.

Warunki zimowe

Obniżona temperatura, ciapa zamiast prawdziwego śniegu, albo śnieg zlodowaciały nie należą do zbyt komfortowych warunków dla kierowców, ponieważ w takich sytuacjach kierowca musi dostosować się do tego, że nie są to idealne warunki dla niego. Trzeba wziąć jednak pod uwagę to, że bez odpowiednich opon ciężko będzie w ogóle się poruszać. Dodatkowo powinno się uwzględnić, iż korzystanie z dwóch kompletów opon jest w stanie o wiele mniej zużyć bieżnik. Zimowy opony są produkowane w zasadzie ze stosunkowo miękkich mieszanek, które posiadają w sobie bardzo duże ilości krzemionki, w wyniku czego opony są w stanie cieszyć się swoją elastycznością przez naprawdę długi czas i to nawet w takich sytuacjach, gdy na dworze jest naprawdę zimno. Taka opona jest w stanie zagwarantować poczucie bezpieczeństwa, ponieważ będzie tutaj miała miejsce prawidłowa trakcja w przypadku drogi mokrej i śliskiej, dlatego też o wiele prościej będzie panować nad samochodem, a sama podróż nie będzie sprawiała zbyt dużo kłopotów.

Wymienianie opon tak, aby pasowały do danego sezonu jest tak naprawdę kwestią fundamentalną jeżeli chodzi o zachowanie bezpieczeństwa na drodze. Mimo tego, iż w branży oponiarskiej wiele sum pieniędzy idzie na to, aby pracować nad odpowiednią gumą, która będzie w stanie sprawować się wręcz idealnie we wszystkich warunkach atmosferycznych to trzeba zdać sobie sprawę, iż nie ma jeszcze takiej opony na rynku.

Droga hamowania jest znacznie krótsza w przypadku opon zimowych

Badania, która zostały przeprowadzone przez jedną z największych firm, czyli Bridgestone, to dowiedziono, że droga hamowania na śniegu w przypadku opon całorocznych jest w stanie być dłuższa o przeszło 79% porównując to ze standardowymi oponami zimowymi. Znacznie gorzej sytuacja ma się w okresie letnim, ponieważ w tej sytuacji dystans jest w stanie być nawet dwukrotnie dłuższy.

Różnicę można poczuć również w momencie, gdy rozpoczyna się dopiero jazdę i nagle zaczynają zmieniać się kierunki jazdy. W takiej sytuacji zimowe opony są w stanie lepiej się zachowywać i to nie tylko w momencie, gdy na drodze jest lód, ale również wtedy, gdy ma się do czynienia z lodem. Niezwykle istotną kwestią, którą powinno się tutaj poruszyć jest to, że testy, które zostały przeprowadzone dają jeszcze jedną ciekawą informację, a chodzi dokładniej o to, że opony zimowe są idealne do mokrych nawierzchni. Cechują się one odpowiednimi rowkami, która są w stanie odprowadzać wodę oraz śnieg, a to jest idealne w momencie, gdy borykacie się z ulewami czy roztopami, które mają miejsce podczas wczesnej wiosny.

A na koniec…

Jakby nie patrzeć oszczędność jest tutaj widoczna, jednak trzeba za taką oszczędność zapłacić poczuciem bezpieczeństwa. Nie ma takich opon, które byłyby w stanie zachowywać się idealnie w przypadku każdych warunków atmosferycznych i cechują się tym, że o wiele szybciej będą się zużywać. Tak naprawdę jeżeli weźmie się pod uwagę wszystkie koszta to łatwo dojść do wniosku, że posiadanie dwóch kompletów opon wcale nie wychodzi drożej, a można wręcz powiedzieć, że może być to nawet oszczędność, a nawet jeżeli nie uda się na tym zaoszczędzić to nie ma co ciąć kosztów poprzez swoje zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *