Dom

Czy można zaoszczędzić pieniądze i zdrowie? Nawilżacz powietrza

Po co istnieją nawilżacze powietrza w okresie grzewczym? Czy istnieje jakieś ich faktyczne zastosowanie? Podstawową kwestią to wygoda, którą w stanie zaoferować osobie, która z nich korzysta, a to z tego względu, że w wysuszonym powietrzu człowiek nie będzie zbyt dobrze funkcjonował. Trzeba zdawać sobie sprawę, że w takiej sytuacji będzie miało miejsce wysychanie skóry, a to doprowadzi do tego, iż znacznie łatwiej będzie można narazić się na wyschnięcie błony śluzowej nosa oraz układu oddechowej, a to poskutkuje tym, iż szybciej będzie można doprowadzić do chorób oraz wielu różnych infekcji. Warto też zdawać sobie sprawę z tego, że roztocza, które można spotkać w zasadzie wszędzie oraz fekalia, które po sobie pozostawiają można również znaleźć w powietrzu, na wskutek czego doprowadzają do tego, że znacznie gorzej się oddycha, zwłaszcza tym osobom, które borykają się z licznymi alergiami.

Wilgotność powietrza, która jest uznawana za stosunkowo optymalną w okresie grzewczym to według wielu osób coś w okolicach 45 procent. Bierze się to z tego, że w przypadku gdy wilgotność jest w okolicach 60 procent, albo jeszcze wyższa to zaczynają namnażać się pleśnie oraz roztocza, doprowadzając tym samym do duszności oraz poczucia dyskomfortu, a w domu zaczyna zbierać się wilgoć oraz powstaje dosyć charakterystyczne poczucie duszności, które nie należy do najprzyjemniejszy. Dodatkowo trzeba wiedzieć, iż nie należy ono do zbyt zdrowych, ale również niekorzystne dla zdrowia jest zbytne przesuszenie, które cechuje się tym, że wilgotność jest na poziomie 35%, albo znacznie niższym.

W jaki sposób można sprawdzić jak prezentuje się wilgotność w domu u każdego człowieka? Najlepszym sposobem, który pozwoli Wam to przeanalizować się zastosowanie higrometrów, czyli niewielkiego urządzonka, które zajmuje się sprawdzaniem wilgotności. W jaki sposób można zacząć kontrolować poziom wilgotności?

Poprzez:

  • ceramiczne nawilżacze nagrzejnikowe
  • higrostaty, czyli urządzenia służące do osuszania powietrza w kuchni i łazience
  • nagrzejnikowe bawełniane nawilżacze
  • zastosowanie nawilżacza mechanicznego – ultradźwiękowego
  • odpowiednią wentylację w pomieszczeniu

W wielu przypadkach można znaleźć dosyć zaawansowane higrometry, które przypominają niewielką stację pogodową, albo takie, które wyglądają niczym zegarek elektroniczny. Takie urządzenia można kupić w sklepach budowlanych.

Jak wilgotność powietrza wpływa na oszczędność?

Jeżeli wyeliminuje się oczywiście kwestię związane ze zdrowiem i faktem, że trzeba chodzić do lekarza na skutek wielu dolegliwości chorobowych to istnieje kilka powodów, dla których warto kontrolować wilgotność powietrza.

Przede wszystkim trzeba uzmysłowić sobie, że istnieją niejednokrotnie badania, które potwierdzają fakt, iż istnieje naprawdę wielka różnica pomiędzy powietrzem przesuszonym, a tym, które cechuje się odpowiednią wilgotnością i chodzi tutaj o właściwości takiego powietrza. Wilgotne powietrze będzie znacznie łatwiej nagrzewało się, tworząc przy tym bardziej optymalny, efektywniejszy i bardziej prawidłowy system termiczny, doprowadzając do tego, że instalacja grzewcza będzie pracowała w sposób znacznie bardziej wydajny.

Zawsze kiedy będziecie przed okresem grzewczym, albo w jego trakcie to można zdecydować się na zakup niezbyt drogich nawilżaczy ceramicznych, albo na zakup bawełnianych egzemplarzy z przeceny. Najczęściej wiele takich ciekawych ofert możecie znaleźć w marketach z akcesoriami budowlanymi, albo poszukać w internecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *