Jedzenie

Czy można jeść tanio i zdrowo?

Coraz więcej osób decyduje się na to, aby rezygnować z jedzenie pieczywa, mięsa, ryb czy płatków śniadaniowych. Jest to wynikiem tego, że wiele osób w Polsce ma poważne problemy finansowe. Ponadto przez bardzo długi czas w Polsce panowała spora inflacja, dlatego też ceny w dużym stopniu podwyższyły się, jednak jak to najczęściej bywa łatwo cenę podwyższyć, a bardzo trudno ją obniżyć. Jak na razie nic nie zwiastuje, żeby w tej kwestii miało się coś zmienić. Zawsze na rynku jest tak, że dopóki jeden sprzedawca się nie wyłamie to inni również tego robić nie będą. Dlatego też dopóki się to nie stanie trzeba będzie szukać sposobów na to, ab móc sobie jakoś w życiu poradzić. Dlatego w jaki sposób można poradzić sobie w życiu, gdy ceny w sklepach ciągle są wysokie, a zarobki do najwyższych nie należą? Przede wszystkim postawić na polskie produkty, zwłaszcza te sezonowe i broń boże nie jeść na mieście. Prawda jest taka, że za jeden posiłek na mieście jesteście w stanie przeżyć cały dzień.

Statystyki

Według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Polacy kupują coraz mniej. Najbardziej ucierpiały na tym przede wszystkie płatki śniadaniowe, ryby oraz przetwory rybne i co dziwne ziemniaki. Według badań, które zostały przeprowadzone przez grupę Żywiec Polacy zaczęli w sposób masowy decydować się na o wiele tańsze zamienniki. Wiadome jest to, że nie wszyscy tak mają, ponieważ nadal są osoby, które decydują się na bardzo drogie zakupy.

Wielu ekspertów finansowych tłumaczy tę kwestię z tego względu, że na przestrzeni kilku ostatnich lat ceny za produkty żywnościowe w sposób znaczący wzrosły, zaś płacę prawie wcale. Pensje od wielu lat stoją w wielu przypadkach w miejscu, zaś ceny z wielu względów rosną i to nie tylko przez inflację, ale również przez podatki. Co w takim razie powinno się zrobić, aby przeżyć ten trudny okres?

Przede wszystkim trzeba przestać marnować jedzenie. Według ekspertów to często nawet 30 procent kupionego jedzenia ląduje zaraz w śmietniku, zamiast na talerzach i później w żołądkach Polaków. Eksperci są jednoznaczni z tym, że obywatele Polski zdecydowanie robią zbyt duże zakupy, decydują się na zbyt duże porcje, a przy tym trzymają o wiele za długo jedzenie w lodówce. Przez takie kwestie co roku na śmietniku można znaleźć 9 milionów ton żywności. Od czego więc zacząć?

Planowanie wydatków

Zacznijcie planować swoje wydatki. Jest to już pierwszy etap, który pozwoli Wam ratować budżet. Według wielu analiz rodzina jest w stanie wydać tylko 15 złotych w ciągu jednego dnia i wyżywić się za to i to wliczając w to również podwieczorki. Co więc trzeba zrobić, aby stan finansów się polepszył? Zastanówcie się wpierw jak wygląda Wasz standardowy obiad? U wielu Polaków prezentuje się to tak, że połowa talerza to kawał mięsa, a reszta to odrobina warzyw i nieco węglowodanów w postaci ziemniaków, ryżu czy kaszy. Prawda jest taka, że to nie powinno prezentować się w taki sposób. Według wielu dietetyków największym problemem wielu osób jest fakt, że jedzą oni zdecydowanie za dużo mięsa. Dietetycy twierdzą, że połowa z piersi kurczaka jest naprawdę czymś co większości osobom spokojnie wystarczy.

Koniec z egzotyką

Od kilku lat widać w Polsce ewidentnie tendencje na inspirowanie się kuchnią egzotyczną. Polacy decydują się na kupowanie kaparów i suszonych pomidorów, zapominając przy tym o wielu polskich produktach. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak genialnym, a przy tym niesamowicie tanim produktem jest kasza i to w zasadzie każdego rodzaju. Posiadają mnóstwo składników mineralnych, witamin, makroskładników. W zasadzie są to produkty, które nadają się do wszystkiego. Najlepszym ze wszystkich rodzajów kasz jest kasza gryczana, ze względu na fakt, że posiada bardzo dużo magnezu. W dzisiejszych czasach większość osób ma ewidentny niedobór tego pierwiastka i zwłaszcza w sytuacjach stresowych ludzie tracą go w sposób bardzo duży.

Stare i dobre produkty

Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, że takie produkty jak chociażby ziemniaki są naprawdę wartościowymi produktami żywnościowymi. Mało to, że można je w zasadzie zjeść prawie ze wszystkim to poza tym jeśli nie będą one zbytnio rozgotowane to będą pełnić rolę świetnego uzupełnienia witaminy C. Wielu dietetyków zwraca na to szczególną uwagę, polecając przy tym innego rodzaju polskie warzywa, takie jak chociażby kapusta, marchew, korzeń pietruszki czy też seler. Te produkty zawierają nie tylko same witaminy, które są bardzo istotne w diecie każdego człowieka, ale również mnóstwo błonnika, dzięki któremu trawienie przebiega o wiele pomyślniej. Oczywiście największe problemy mogą pojawić się podczas zimy, jednak to nie oznacza, że nie ma możliwości na poradzenie sobie z tymi problemami, a jest i to naprawdę sporo. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na polskie kiszonki, czyli kapustę oraz ogórki.

Odpowiednia dieta

Nie można też zapominać o tym, żeby tego typu dieta była pozbawiona białka. W tym przypadku postawcie nacisk na jogurty naturalne, biały ser i oczywiście mleko. Wiele osób twierdzi, że nie powinno pić się mleka.Mieszkańcy Europy mają już uwarunkowane genetycznie to, że są w stanie trawić mleko. Oczywiście niektóre rasy, jak chociażby Azjaci nie są w stanie, jednak większość Polaków nie będzie mieć z tym najmniejszego problemu. Jeżeli nie macie żadnych faktycznych przeciwwskazań to nie ma sensu wmawiać sobie, że będzie to dla Was szkodliwe. Oczywiście mleko warto uzupełnić o jakieś dodatkowe produkty. W tym przypadku płatki śniadaniowe mogą okazać się zbyt drogie, jednak nic nie stanie Wam na przeszkodzie, aby zakupić płatki owsiane, albo otręby. Będzie to wydatek rzędu niecałych 2 złotych. Dla wszystkich miłośników zdrowych tłuszczy warto również polecić tłuszcz rzepakowy, który jest idealnym zastępstwem dla oliwy z oliwek.

Pomysły z internetu

Na stronie Gotu-Jemy znajdziecie wiele przepisów tanich i bezpiecznych dla zdrowia. Dodatkowym atutem jest zakładka w której widnieje koszt posiłku – dzięki czemu możemy wyszukać przepis w odpowiadającym nam zakresie cenowym. Jeśli wykorzystujesz jakiś przepis i chciałbyś się nim podzielić – za pomocą tego serwisu to jest możliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *