Finanse

Czy można dużo zaoszczędzić będąc samozatrudnionym?

Każdy chce generować jak największy zysk. Zarówno pracodawcy jak i pracownicy, ponieważ wszystkim zależy na tym, aby zarabiać jak najwięcej pieniędzy. Czy interesy obu grup mogą zostać pogodzone? No można powiedzieć, że tak oraz nie, ponieważ to wszystko jest zależne od naprawdę wielu różnych czynników.

Ten artykuł dotyczyć będzie pieniędzy, jednak nie tych, które się wydaje, a te, które się zarabia i te, które zabiera państwo. Co jest w takiej sytuacji najbardziej opłacalnego? Własna działalność gospodarcza, umowa o dzieło, etat z wyższymi kosztami uzyskania przychodu czy praca na standardowym etacie?

Znajdujesz się aktualnie na etacie i nie wiesz ile będziesz w stanie zyskać po przejściu na działalność gospodarczą? Posiadasz firmę jednoosobową i Twoja praca wymaga wystawiania faktur, a ktoś Ci zaproponował pracę na etacie i nie za bardzo orientujesz się czego możesz się spodziewać? W tym wpisie znajdziesz kilka możliwości rozwiązania swoich problemów.

Czy umów „śmieciowych” trzeba unikać?

Telewizja wraz z politykami, bardzo się postarała, aby umowy cywilnoprawne były pogardzane i nazywane umowami „śmieciowymi”. Bardzo mocno wiele osób stara się przekonać, że praca na podstawie takich umów czy też w formie samozatrudnienia to naprawdę coś złego. Trzeba jednak uzmysłowić sobie, iż wcale tak nie jest, ponieważ nie można jednoznacznie określić ich w taki sposób. Zawsze znajdą się różnego rodzaju pracodawcy i będą też tacy, którzy postarają się zminimalizować koszty w sposób, który będzie naprawdę krzywdzący dla osób, które pracują, jednak dobrze jest też dostrzegać odpowiednie plusy, które wynikają z tego typu formy zatrudnienia. Osoby, które są świadomymi posiadaczami tego typu umów bardzo są zadowoleni z takiego stanu rzeczy w jakim się znajduję i z tegoż, że faktu, że są w stanie w bardzo dobry sposób poddać swoje zarobione pieniądze stosownej optymalizacji podatkowej.

Takich osób jest naprawdę dużo i one bez większych problemów są w stanie realizować się zawodowo, pracując w oparciu o tego typu umowy.

Różnica między brutto, a netto

Nim zaczniemy porównywać różnego rodzaju formy współpracy z pracodawcą warto omówić sobie inną kwestię. W gruncie rzeczy trzeba przede wszystkim zdać sobie sprawę z tego, że bardzo dużo osób, cały czas, nie jest wstanie odróżnić kwoty brutto od kwoty netto. Dlatego warto o tym wspomnieć, gdyż niektóre osoby kiedy starają się o swoją pracę są w stanie stracić 18, albo 32 procent swojego zarobku. Bardzo często zdarzają się takie sytuacje, że z tego względu, iż ma się naprawdę dużo możliwości to osoba, która jej dokonuje decyduje się na wybranie tej najmniej odpowiedniej.

Jakie są formy samozatrudnienia?

Czy jesteś w stanie jednoznacznie stwierdzić, która oferta będzie o wiele bardziej opłacalna dla Ciebie? Czy będzie to 5 tysięcy złotych netto, a może 50 złotych netto za godzinę na fakturze? Prawda jest taka, że obie stawki są ukazane w formach netto, jednak ze względu na to jak się prezentują to można dojść do wniosku, że są naprawdę bardzo różne. Dlaczego tak jest? O tym zaraz. Wpierw warto uświadomić z jakimi formami zatrudnienia można mieć tutaj do czynienia:

Praca na etacie – Należy do grona najpopularniejszych form zatrudnienia, ponieważ opiera się ona o umowę o pracę, na podstawie zasad, które dopuszcza Kodeks Pracy. Dodatkowo taki pracownik ma stałą pensję i to niezależnie od tego jak dużo godzin przepracuje.

Pełny etat 50% kosztów uzyskania przychodu – W zasadzie sytuacja jest identyczna jak w przypadku standardowego etatu, tylko jest pewna różnica, a mianowicie to, iż koszty uzyskania przychodu obliczane są w sposób proporcjonalny do pensji pracownika i nie ma tutaj stałej miesięcznej pensji tak jak w przypadku etatu standardowego.

Umowa o dzieło i 50% KUP – Jest to forma współpracy, która najczęściej ma miejsce w sytuacji, gdzie poza taką umową ma się również innego rodzaju formę współpracy, które jest w stanie zapewnić ubezpieczenie społeczne na najniższym poziomie.

Płacone za godzinę na fakturze – Samozatrudnienie, czy działalność gospodarcza. Tego typu faktura może zostać wystawiona na kwotę, która jest równa iloczynowi stawki, którą trzeba ponieść za jedną godzinę pracy i wymaga odpowiedniej ilości przepracowanych godzin.

Płatne urlopy, faktura – Jeżeli prowadzi się własną działalność gospodarczą i chce się zachować świadczenia usług, które są znane z umowy o pracę jak chociażby płatne urlopy wypoczynkowe, święta i zwolnienia lekarskie to w takim przypadku wystawia się fakturę ze stałą miesięczną kwotą za wynagrodzenie.

Aby porównać te metody ze sobą trzeba przede wszystkim odnaleźć wspólne ich cechy i popatrzeć na nie z punktu widzenia pracownika oraz pracodawcy.

Roczny koszt pracodawcy

Kiedy pracuje się na podstawie umowy o pracę to nie ma możliwości, aby wybrać formę opodatkowania i trzeba się rozliczać na podstawie ogólnych zasad, czyli opierając się na progresywnym podatku, który jest zależny od wysokości dochodów. Pierwszy próg podatkowy wynosi 18% i jest nim objęty dochód, który nie jest w stanie przekroczyć 85,528 tysięcy złotych. Każdy dochód, który zostaje opodatkowany podatkiem rzędu 32% jest powyżej tej kwoty. Podczas wchodzenia na wyższe wynagrodzenie wchodzi się wyższy próg podatkowy i płaci się większy podatek.

Trzeba mieć też świadomość, że KUP również ma swoje ograniczenia. Ze względu na 50% KUP istnieje możliwość uwzględnienia maksymalnego dochód do 42,764 złotych, czyli jest to 50% kwoty rzędu 85 528 złotych, która jest górną granicą w przypadku skali podatkowej w pierwszym progu.

W przypadku jeżeli jesteś na umowie o pracę to warto, abyś przekonał swojego pracodawcę do tego, aby zdecydował się na to, aby zaoferować Ci umowę o pracę z kosztami uzyskania przychodu 50%, ponieważ pozwoli Ci to w przypadku np. pensji rzędu niecałych 7 tysięcy brutto, na uzyskanie dodatkowych 5 tysięcy złotych w skali roku. Jest to naprawdę pomysł, który powinien zostać przez Ciebie rozważony, a to z tego względu, że nic na tym nie tracisz, a jedynie to możesz tak naprawdę na tym zyskać. Dodatkowo Twój pracodawca również nie poniesie przy tym żadnych kosztów, a możliwe, że jeszcze się przy tym ucieszy, ponieważ wilk będzie syty i owca będzie cała.

Faktura

Jeśli chodzi o fakturę to tutaj sytuacja jest nieco inna, ponieważ na etacie to pracodawca załatwia wszystkie formalności po czym dokonuje wpłaty pieniędzy na konto, którymi jesteś w stanie dowolnie dysponować, pod warunkiem, że to Ty prowadzisz przedsiębiorstwo. Następnie wystawiasz fakturę za wykonaną usługę, a kwota netto, która znajduje się na fakturze wymaga odprowadzenia podatków i opłacenia składek, więc różnicy między etatem, a samozatrudnieniem przy kwocie netto jest bardzo widoczna. Pomiędzy fakturą, w której płacone jest za godzinę i płacone za miesiąc nie ma zbędnej różnicy w miesiącach, gdy jesteś zdrowy, jednak gdy chcesz iść na urlop, albo wziąć L4 to dostaniesz wtedy mniejszą ilość pieniędzy. Poza tym żadnych różnic tutaj nie ma.

Umowa o dzieło

No w tym przypadku, gdy chce się płacić najniższa składkę ZUS to trzeba dodatkowo zdecydować się na place minimalną. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu układ nie jest w stanie funkcjonować w przypadku jednej firmy, więc trzeba zdecydować się na zatrudnienie w dwóch.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *