Finanse

Czy darmowy doradca to oszczędny doradca?

Szczerze powiedziawszy można stwierdzić, że darmowe doradztwo finansowe jest tak samo wartościowe jak koszt, który się przy nim ponosi. Tego typu stwierdzenie jest bardzo popularne i coraz więcej osób zaczyna się z tym zgadzać. Polisy inwestycyjne, kredyty we frankach czy wiele innych przykładów tego typu pokazują jednoznacznie, że tak wygląda rzeczywistość. Można by nawet powiedzieć, że bezpłatny doradca finansowy w wielu przypadkach jest w stanie wygenerować większe straty niż przyczynić się do jakiegokolwiek zysku. Podstawową kwestią zawsze jest zarobek. Jeżeli doradca finansowy chce zarobić pieniądze, a Wy mu nie płacicie, więc chyba nie macie zamiaru się dziwić, że postępuje on niezbyt fair w stosunku do Was.

Niezbyt szanowany zawód

Jakby nie patrzeć to doradcy finansowi w Polsce nie należą do grona zbyt szanowanych pracowników. Ciekawe jest jednak to, że nie było tak zawsze, jeszcze kilkanaście lat temu bardzo dużo osób twierdziło, że tak naprawdę jest to zawód niezwykle respektowany i cieszący się dobrą sławą. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że doradcy sami zapracowali sobie na taki los, ponieważ łatwe zarobki okazały się naprawdę kuszące i nie byli w stanie się im oprzeć, dlatego też kredyt zaufania w przypadku tej branży gdzieś się rozwiał. Niestety nie jest to nic dobrego, ponieważ na polu doradztwa finansowego w Polsce cały czas jest sporo do zrobienia.

Doradców finansowych w Polsce jest kilka rodzajów. Trochę prawdziwych doradców, trochę bardzo nieuczciwych i większość takich, którzy traktują swoją pracę jako sprzedaż. Dokładnie nie wiadomo jaki jest przedział, jednak każdy człowiek, który decyduje się na kontakt z doradcą powinien zdawać sobie sprawę z kilku kwestii:

Osoba pracująca w danej firmie finansowej nie dostaje pieniędzy za doradzanie Ci, a za sprzedawanie danych produktów. W takiej sytuacji ma miejsce konflikt interesów. Nie ma możliwości, aby nie stanąć w tedy przed problematycznym wyborem, czyli wybierać pomiędzy produktem, który będzie lepszy dla klientów, czy wybrać taki, który bardziej pomoże dzieciom i rodzinie. Takie problemy dotyczą naprawdę wielu doradców, którzy często muszą chować dobre imię do kieszeni, aby mieć za co żyć.

Plany sprzedażowe wraz z systemami motywacyjnymi bardzo często są tworzone w taki sposób, aby dana instytucja finansowa była w stanie zarobić jak największa ilość pieniędzy, w jak najszybszy sposób. Prowadzi to oczywiście do konfliktu interesów, a dany sprzedawca jest przez to pomiędzy młotem, a kowadłem i nie wie w zasadzie co powinien zrobić.

Decyzja powinna być zawsze podejmowana przez Ciebie, a nie przez kogokolwiek innego, ponieważ najbardziej istotnym doradcą finansowym w Twoim życiu jesteś Ty sam. Warto posłuchać się osób, które znają się na danym temacie, ale decyzja powinna zostać podjęta tylko i wyłącznie przez Ciebie. Pamiętaj, że to Twoje życie, więc wszystkie konsekwencje poniesiesz tylko i nikt inny.

Tak naprawdę większość doradców finansowych są osobami, które starają się pogodzić odpowiedni zarobek wraz z tym, aby być w porządku w stosunku do klientów. Oczywiście są też tacy, którzy mają gdzieś uczciwość i próbują tylko jak najszybciej i najwięcej zarobić. Prawda jest jednak taka, że jest to taka branża, która bardzo sprzyja takim osobom, jednak niestety jest to krótkowzroczne zachowanie z ich strony i nie są oni świadomi tego co takie zachowanie przyniesie im za jakiś czas.

Zastanów się czego poszukujesz

W sytuacji gdy człowiek poszukuje pomocy prawnej to kwestią całkowicie naturalną i absolutnie normalną jest fakt, że będzie musiał za takową usługę zapłacić. Kiedy idzie się na prywatne leczenie nikt nie myśli o tym czy zapłaci, a jak dużo. Tak samo wygląda to z poradami u psychologa, pomocą prywatnego trenera oraz wieloma innymi kwestiami. Naturalną sprawą jest to, że fachowcy decydują się na poświęcenie swojego czasu po to, aby być w stanie uzyskać dostęp do wiedzy, więc niczym dziwnym nie jest to, że ma miejsce prosta transakcja polegająca na wymienieniu gotówki za usługę specjalistyczną. Im ekspert jest bardziej szanowany, tym jego cena również wynosi odpowiednio więcej.

Usługą, która wyróżnia się na tle innych jest doradztwo finansowe, które traktuje się w Polsce jako coś bezpłatnego. Kogo obchodzi to, że praktyka pokazuje, iż tak naprawdę trzeba ponieść większe koszta związane z prowizją i opłatami, które i tak w ostateczny sposób trafiają do pośrednika i to niezależnie od kwalifikacji jakie ma. Ludzie wolą płacić o wiele więcej pieniędzy za fasadę tego, iż jest to coś darmowego, niż zdecydować się prosto wyłożyć daną sumę pieniędzy, otrzymując tym samym fachową poradę.

Prawda jest taka, że dopiero wtedy, gdyby powstała sieć niezależnych doradców finansowych, którzy byliby wynagradzani przez klientów byłoby powodem, który mógłby zniszczyć raz na zawsze te wszelkie kosztowne i irracjonalne produkty finansowe, ponieważ nie miałyby one wreszcie racji bytu. Niestety trzeba mieć świadomość, że firmy finansowe w dzisiejszych czasach zarabiają w głównej mierze na tego typu rzeczach, dlatego jeżeli zależy Wam na tym, aby skończyć z tym raz na zawsze to musicie sobie uzmysłowić, że nigdy nie ma czegoś takiego jak „darmowe doradztwo”.

A może problem tkwi gdzie indziej? Może ludzie po prostu nie są gotowi płacić za doradztwo, które prezentuje się w takim stopniu w jakim jest teraz? Warto się zastanowić czy mieliby problemy z opłaceniem doradcy finansowego, który jest w stanie poza zaproponowaniem im jakieś usługi być z nimi w stałym kontakcie, dzięki czemu mogliby się do niego zwrócić, gdyby naszła ich taka ochota. Można by stwierdzić, że byłaby to osoba, która przypominałaby trenera personalnego, który nie zajmuje się tylko ułożeniem diety i planu treningowego, ale również analizuje postępy i to jak prezentują się osiągi danej osoby i czy wszystko idzie zgodnie z planem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *